تاريخچه مد در ايران

اولين طراح مد لباس در ايران چه كسي بود؟


همه چیز از وقتی شروع شد که بانوی ارشد فتحعلی شاه، یک مهمانی ترتیب داد و از "الیزابت مک نیل" "همسر" جان مک نیل " دعوت کرد که در این مهمانی حضور داشته باشد

اما مد چگونه وارد ایران شد؟

و اولین چیزی که به عنوان مد در کشور اصلاح شد چه بود؟

الیزابت همسر فرستاده بریتانیا به ایران بود که در سال 1827 به دربار فتحعلی شاه آمده بود تا فصل جدیدی از روابط ایران با اروپا آغاز شود

الیزابت مک نیل، قصد کرد لباس ساتن سپید، تزیین شده، با چین های توری و همچنین ردای قرمز ابریشمی بر تن کند، لباس او در تضاد با لباس ها و جواهرات با شکوه و پر زرق و برق خانم های درباری بود اما همین لباس ساده چشم بانوی اول دربار ایران را گرفت و نقطه شروعی شد بر تغییر لباس زنان دربار قاجار. بعد ها در سال 1850 "لید یشیل" با "ملک جهان" مادر ناصرالدین شاه دیدار کرد، او شرحی شگرف از لباس های دربار نوشت و در یادداشت هایش آورد که چقدر لباس‌های ساده اروپایی‌اش خانم های قجری را همزمان مجذوب و متحیر کرده بود.

"جنیفر اسکارس" متصدی پیشین فرهنگ خاورمیانه در حوزه ملی استکاتلند، چندی پیش در گفتگو با " تاریخ ایرانی" درباره تاثیر مد اروپا بر زنان دربار قاجار صحبت کرده بود. او می گوید که چهارمین شاه قاجار و دخترش مهمترین نقش را دگرگونی لباس های خانم های درباری داشته‌اند ناصرالدین شاه بر شکل و اندازه دامن‌ها تاثیر گذاشته و تاج السلطنه در شب نامزدی و مهمانی عروسی‌اش همراه با لباسی از ابریشم صورتی با ساتن سفید، توری به سبک عروس‌های اروپایی به سر داشته است.

در اوایل قرن نوزدهم زمانی که شاهان قاجار به دنبال توسعه روابط دیپلماتیک با قدرت های اروپایی، درباری رسمی در تهران ایجاد کردند اولین نمونه های مد اروپا در ایران وارد شد. عمده اروپاییان اعم از دیپلمات‌ها، سربازان و تاجرها که به اصفهان پایتخت صفویان سر میزدند مرد بودند.

طبیعتاً آنها جامه اروپایی بر تن داشتند و جامه زنان اروپایی از طریق تصاویر و از زیبایی های مد روز شناخته می شد. تصاویری که هم زمان توسط هنرمندان ایرانی که تخصصشان در نقاشی از چهره برای آلبوم مشتری‌هایشان بود گرته برداری میشد.

تاج السلطنه دختر ناصرالدین شاه قاجار

تاج السلطنه، اولین طراح مد لباس های ایرانی- اروپایی با رنگ های روشن در لباس بود. همچنین وی در سال 1900 با لباس اروپایی تنگ چسبان پارچه ای و گیسوان پوشانیده نشده مدل نقاشی شد.

لباس زنان، اوایل، ترکیبی از نیم تنه "ژاکت" هایتنگ با آستین های بلند با شلواری که به شکل زنگوله تا زانوها می‌رسید همه ساخته شده از پارچه زربافت ابریشمی و مخمل بود. یک شال معمولا صورت را دربر می‌گرفت و زیر چانه گره زده میشد؛ بسته به وضعیت پوشنده لباس مقدار زیادی از جواهرات آویخته میشد.

در قرن 19 تغییرات در لباس های سنتی با آمدن شلوارهای کوتاه تر، دامن‌هایی در اندازه و ضخامت‌های مختلف بود که روی شلوار های تنگ یا جوراب‌های نازک پوشیده میشد. برای نمونه کن‌ها با دکمه بسته میشد و خط یقه 7 شکل داشتند. لباس‌های بلند با کمر تنگ و دامن های ضخیم که زیر کت پوشیده می شد، بعضاً شنل‌هایی روی کت انداخته میشد یا ردای طرح اروپایی به جای چادر در لباس‌های بیرون از خانه استفاده می شد.

تاج السلطنه دختر ناصرالدین شاه در خاطراتش می گوید زمانی که کودک بوده پدرش به او امر می کرده که لباس های اروپایی صورتی و سفید بپوشد همچنین عکس‌هایی از زنان درباری در لباس‌هایی برازنده با خط یقه دکلته (یقه باز) به سبک فرانسوی دهه 1870 موجود است. ناصرالدین شاه در اولین سفرش به اروپا در سال 1873، دامن‌های رقصندگان باله در پاریس را تحسین و در بازگشت آن مدل را به زنان دربار معرفی کرد.

پشتیبانی و توسعه: اپن کارت فارسی
کلیه حقوق نزد فروشگاه اینترنتی مرکز نامو محفوظ است. @ 2018